Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przygotowała ulotki informacyjne dla uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski. Ulotka ma ułatwić funkcjonowanie w pierwszych godzinach i dniach pobytu w naszym kraju.
W ulotce znajdują się podstawowe wiadomości o punktach recepcyjnych, opiece medycznej, a także o możliwości poszukiwania pracy, edukacji dla dzieci oraz legalizacji pobytu wraz z telefonami i adresami internetowymi, pod którymi można uzyskać więcej informacji. Materiały w 4 wersjach językowych – ukraińskiej, rosyjskiej, angielskieji polskiej. Dostępne są również na stronie internetowej www.prezydent.pl
Канцелярія Президента Республіки Польща підготувала інформаційні листівки для біженців від війни з України, які перетнули польський кордон. Листівка має полегшити функціонування в перші години та дні перебування в нашій країні.
Листівка містить основну інформацію про пункти прийому, медичне обслуговування, а також можливість пошуку роботи, навчання дітей та легалізацію перебування, а також номери телефонів та інтернет-адреси, за якими можна отримати більше інформації. Матеріали в 4-х мовних версіях – українській, російською, англійській та польській. Вони також доступні на веб-сайті www.prezydent.pl
Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej informacja dla uchodźców z Ukrainy.
Jeśli nie masz własnego miejsca noclegu, jesteś głodny, potrzebujesz pomocy medycznej, to zaraz po przekroczeniu granicy – udaj się do Punktu Recepcyjnego.
Tam uzyskasz pomoc w zakresie:
– tymczasowego zakwaterowania,
– posiłku,
– podstawowej pomocy medycznej.
Informacja: 47 721 75 75 – porozmawiasz tu po ukraińsku i rosyjsku.
Jeżeli nie potrzebujesz pilnej pomocy i masz gdzie spać, to nie musisz rejestrować się w Punkcie Recepcyjnym ani nigdzie indziej. Możesz od razu jechać do swojego miejsca docelowego w całej Polsce. Nie obowiązuje kwarantanna z powodu COVID–19.
Aktualnie nie musisz dodatkowo legalizować swojego pobytu – pieczątka w paszporcie lub zaświadczenie wystawione przez polską Straż Graniczną przy wjeździe do Polski od 24 lutego 2022 r. są wystarczającymi dokumentami, jakich potrzebujesz.
Masz bezpłatny dostęp do polskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele polscy, bez żadnych opłat.
Jeśli źle się czujesz, chorujesz, potrzebujesz receptę – pójdź do publicznej przychodni lekarskiej lub zadzwoń na numer 800 190 590 – porozmawiasz także po ukraińsku i rosyjsku.
Jeśli źle się poczujesz wieczorem i w nocy (w godz. 18.00–8.00) lub w weekend albo święta, czyli poza godzinami pracy przychodni lekarskich, otrzymasz poradę lekarza przez telefon. Zadzwoń na numer 800 137 200 – porozmawiasz po ukraińsku i rosyjsku.
Więcej znajdziesz na stronie www.nfz.gov.pl.
Twoje dziecko w wieku 7–18 lat ma prawo do bezpłatnej nauki w polskiej szkole. Zadzwoń na numer 22 34 74 708 lub napisz email na adres: ukraina–szkola@mein.gov.pl
Możesz podjąć legalną pracę. Wejdź na oferty.praca.gov.pl – strona jest dostępna w języku ukraińskim i rosyjskim, lub zadzwoń na numer 19524 – tu porozmawiasz po rosyjsku.
TELEFONY ALARMOWE W POLSCE:
Policja – 997
Straż Pożarna – 998
Pogotowie Ratunkowe – 999
Europejski numer alarmowy – 112
Aktualne informacje w języku ukraińskim znajdziesz na stronie www.ua.gov.pl