Logo Urzędu Miasta w Płońsku

Dni Patrona Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku

Ocena 0/5

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z obchodów Dnia Patrona Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku: Dni Patrona Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku 

„A wszystko zaczęło się w Krakowie…”
Szkoła Podstawowa nr 3 w Płońsku nosi imię wspaniałego wszechstronnego artysty - Stanisława Wyspiańskiego, człowieka, który porywał słowem, zachwycał swoimi obrazami, w których szczególnie uwydatniała się jego wrażliwość na blaski i cienie codzienności.
,,21 czerwca 1969 nasza szkoła otrzymała imię Stanisława Wyspiańskiego- tak rozpoczęli uroczystość prowadzący, a byli nimi uczniowie z klasy ósmej, którzy wcielili się w role krakowskich artystów.
Dodano: patron to duch opiekuńczy szkoły, postać charyzmatyczna, reprezentująca wartości godne naśladowania. W związku z obchodami Dnia Patrona uczniowie płońskiej Trójki uczestniczyli w montażu słowno-muzycznym ,,Śladami Stanisława Wyspiańskiego”. W obecności p. Teresy Kozery, Burmistrz Miasta Płońska oraz całej społeczności szkolnej odbyła się akademia przybliżająca postać genialnego artysty. Treść programu artystycznego nawiązywała do bliskich Wyspiańskiemu wartości, idei oraz miejsc, szczególnie Krakowa. Wszyscy przenieśli się do bronowickiej chaty na wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny i podziwiali krakowiaka w wykonaniu uczniów klasy Ib. Dzieci i młodzież słuchali pięknych utworów związanych z Krakowem, które genialnie zinterpretowali młodzi artyści. Nie zabrakło też wartości nadrzędnej: WARTOŚCI WOLNOŚCI, którą Wyspiański konsekwentnie w swoich dziełach podkreślał i za którą tęsknił. Uczennice klasy 8b zatańczyły z szarfami taniec, który był afirmacją wolnej Polski. To właśnie szeroko rozumiana wolność w połączeniu z przywiązaniem do tradycji, ale też z nowatorskim spojrzeniem, walką o spełnianie marzeń stale towarzyszyła naszemu wieszczowi.
„Patron to duch opiekuńczy szkoły, postać charyzmatyczna, reprezentująca wartości godne naśladowania.”. Uczniowie od lat nie zapominają o swoim patronie. Dowodem są liczne dzieła inspirowane Wyspiańskim. Weronika Jankowska, absolwentka naszej szkoły, jest autorką wiersza o twórcy, który podczas akademii, przypomnieli drugoklasiści, natomiast Małgorzata Bachman, uczennica klasy 8c, namalowała obrazy nawiązujące do dzieł Wyspiańskiego. Nie zabrakło zaakcentowania tego faktu przez p. Dyrektor Teodozję Gorlewską, która odniosła się do motywu przewodniego akademii, doceniając artyzm wszystkich występujących. Głos zabrała również Pani Teresa Kozera, która podkreśliła, jak istotnym twórcą był i jest dla Polaków Stanisław Wyspiański. Spełniajmy marzenia i pielęgnujmy pamięć o wybitnych Polakach! Tą myślą zakończono uroczystość.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności