Dzień Efektywności Energetycznej
W przypadającym 5 października święcie, jakim jest Dzień Efektywności Energetycznej słów kilka na temat naszego PEC-u. Nasze Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, czyli płoński PEC to jedna z pierwszych w Polsce kotłowni, w której pracuje się, jak w laboratorium.
A dlaczego?
Dlatego, że 17 lat temu Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik wraz z Prezesem PEC-u Dariuszem Marczewskim i pozostałymi członkami zarządu, odważnie przeanalizowali ryzyko inwestycyjne i angażując 40 milionów złotych rozpoczęli największą w historii tego przedsiębiorstwa modernizację związaną z wymianą kotłów węglowych w elektrociepłownię spalającą biomasę. Inwestycja pozwoliła uzyskać imponujący wynik ekologiczny, finansowy i społeczny.
System ciepłowniczy w Płońsku sięgający 25 km i zaopatrujący w ciepło blisko 400 budynków, jest systemem efektywnym jako jeden z nielicznych w naszym kraju! To znaczy, że aż 80% energii cieplnej pochodzi z OZE.
Naszym źródłem OZE w Płońsku jest tzw. BIOMASA. To zrębka drzewna pochodzenia leśnego. Jest to rozdrobnione drewno w postaci ścinków o nieregularnych kształtach. Zrębka powstaje podczas wycinki drzew, oczyszczania lasów, obrabiana kłód w tartakach, z odpadów drzewnych w zakładach przetwarzających drewno. Mogą być nimi gałęzie, kora, rozmaite drzewne odpadki nie nadające się do dalszej obróbki. My to wykorzystujemy w płońskim PECu. Wartość opałowa takiej zrębki wynosi 6-16 MJ/kg, a wilgotność 20-60%.
Każdego dnia przez bramę PECu wjeżdża od 4 do 5 ciężarówek z biomasą. Każdy taki transport jest laboratoryjnie badany, gdzie sprawdzana jest jakość materiału, jego wilgotność i kaloryczność. Transporty nie spełniające norm nie są przyjmowane!
Czy palimy w płońskim PECu węglem?
- Tak, ale tylko w szczególnych przypadkach.
- Kotły węglowe działają jako wspomagające kocioł biomasowy uruchamiane są głównie w przypadku większego zapotrzebowania na ciepło w okresie zimowym – przy znacznych spadkach temperatur. Co więcej, pracujące naprzemiennie 2 turbogeneratory dostarczają 100% zielonej energii elektrycznej wykorzystywanej w pełni na własne potrzeby, jak i oddawane do sieci elektroenergetycznej!
- Co to oznacza dla mieszkańców Płońska?
- przez ostatnie 5 lat cena ciepła utrzymywała się na niezmiennym poziomie,
- dzięki temu, że Płońsk jest ogrzewany w znacznym stopniu biomasą, a nie węglem – mamy czystsze powietrze,
- nie musimy martwić się o ciepło, ponieważ nie mamy dużego zapotrzebowania na węgiel, jak inne ciepłownie, które tylko z niego korzystają.
W planach na najbliższe lata zamierza wybudować źródła fotowoltaiczne, które pozwolą na produkcję i wykorzystywanie zielonej energii elektrycznej na potrzeby miasta, jak również rozbudowę źródła ciepła wykorzystując paliwa alternatywne (RDF) do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!