Logo Urzędu Miasta w Płońsku

Dzień Efektywności Energetycznej

Ocena 0/5
W przypadającym 5 października święcie, jakim jest Dzień Efektywności Energetycznej słów kilka na temat naszego PEC-u. Nasze Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, czyli płoński PEC to jedna z pierwszych w Polsce kotłowni, w której pracuje się, jak w laboratorium.
A dlaczego?
Dlatego, że 17 lat temu Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik wraz z Prezesem PEC-u Dariuszem Marczewskim i pozostałymi członkami zarządu, odważnie przeanalizowali ryzyko inwestycyjne i angażując 40 milionów złotych rozpoczęli największą w historii tego przedsiębiorstwa modernizację związaną z wymianą kotłów węglowych w elektrociepłownię spalającą biomasę. Inwestycja pozwoliła uzyskać imponujący wynik ekologiczny, finansowy i społeczny.
System ciepłowniczy w Płońsku sięgający 25 km i zaopatrujący w ciepło blisko 400 budynków, jest systemem efektywnym jako jeden z nielicznych w naszym kraju! To znaczy, że aż 80% energii cieplnej pochodzi z OZE.
Naszym źródłem OZE w Płońsku jest tzw. BIOMASA. To zrębka drzewna pochodzenia leśnego. Jest to rozdrobnione drewno w postaci ścinków o nieregularnych kształtach. Zrębka powstaje podczas wycinki drzew, oczyszczania lasów, obrabiana kłód w tartakach, z odpadów drzewnych w zakładach przetwarzających drewno. Mogą być nimi gałęzie, kora, rozmaite drzewne odpadki nie nadające się do dalszej obróbki. My to wykorzystujemy w płońskim PECu. Wartość opałowa takiej zrębki wynosi 6-16 MJ/kg, a wilgotność 20-60%.
Każdego dnia przez bramę PECu wjeżdża od 4 do 5 ciężarówek z biomasą. Każdy taki transport jest laboratoryjnie badany, gdzie sprawdzana jest jakość materiału, jego wilgotność i kaloryczność. Transporty nie spełniające norm nie są przyjmowane!
Czy palimy w płońskim PECu węglem?
- Tak, ale tylko w szczególnych przypadkach.
- Kotły węglowe działają jako wspomagające kocioł biomasowy uruchamiane są głównie w przypadku większego zapotrzebowania na ciepło w okresie zimowym – przy znacznych spadkach temperatur. Co więcej, pracujące naprzemiennie 2 turbogeneratory dostarczają 100% zielonej energii elektrycznej wykorzystywanej w pełni na własne potrzeby, jak i oddawane do sieci elektroenergetycznej!
- Co to oznacza dla mieszkańców Płońska?
- przez ostatnie 5 lat cena ciepła utrzymywała się na niezmiennym poziomie,
-  dzięki temu, że Płońsk jest ogrzewany w znacznym stopniu biomasą, a nie węglem – mamy czystsze powietrze,
-  nie musimy martwić się o ciepło, ponieważ nie mamy dużego zapotrzebowania na węgiel, jak inne ciepłownie, które tylko z niego korzystają.
W planach na najbliższe lata zamierza wybudować źródła fotowoltaiczne, które pozwolą na produkcję i wykorzystywanie zielonej energii elektrycznej na potrzeby miasta, jak również rozbudowę źródła ciepła wykorzystując paliwa alternatywne (RDF) do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

Galeria zdjęć

Dzień Efektywności Energetycznej Dzień Efektywności Energetycznej Dzień Efektywności Energetycznej Dzień Efektywności Energetycznej Dzień Efektywności Energetycznej Dzień Efektywności Energetycznej Dzień Efektywności Energetycznej
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności