Płońskie obchody upamiętniające wybuch II Wojny Światowej
1 września 2022r., w samo południe Mszą Świętą w Kościele św. Maksymiliana Kolbe w Płońsku rozpoczęły się płońskie obchody upamiętniające wybuch II wojny światowej.
Po nabożeństwie uczestnicy, prowadzeni przez Młodzieżową Orkiestrę Dęta Con Grazia z kapelmistrzem Leszekiem Kalkowskim na czele i Mażoretki MCK Diament Płońsk, przemaszerowali ulicami Płońska na cmentarz parafialny, gdzie odbyły się wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości.
Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik w swoim przemówieniu podkreślił: „To była najstraszniejsza wojna w dziejach świata. Trwający prawie 6 lat konflikt objął niemal całą kulę ziemską. Konflikt, który pochłonął blisko 72 miliony ludzi, w tym 47 milionów cywilów. Dziś – po upływie 83 lat, kiedy 17 września 1939 r. wojska Armii Czerwonej wkroczyły na tereny II Rzeczypospolitej i wg radzieckiej propagandy była to „kampania wyzwoleńcza Armii Czerwonej” – nie sposób nie zauważyć analogii do sytuacji za naszą wschodnią granicą. Dziś napaść sąsiada geograficznego na Ukrainę nazywana jest „specjalną operacją wojskową”. I podobnie jak 83 lata jej celem jest – w cudzysłowie – „wyzwolenie rosyjskojęzycznej ludności spod jarzma faszyzmu”.
Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zniczy przy grobach żołnierzy poległych w 1939 roku.
W obchodach 83. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej wzięli udział m.in.: senator RP Jan Maria Jackowski, poseł RP Marcin Kierwiński, poseł RP Arkadiusz Iwaniak, Wiesław Raboszuk - Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Z-ca Burmistrza Teresa Kozera, Starosta Powiatu Płońskiego Elżbieta Wiśniewska, Wójt Gminy Płońsk Aleksander Jarosławski, Kamil Koprowski- Wójt Gminy Załuski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Płońsku Henryk Zienkiewicz, Radni Rady Miejskiej, Radni Rady Seniorów, przedstawiciele kombatantów, służb mundurowych, instytucji samorządowych, szkół, przedszkoli oraz stowarzyszeń działających na terenie Płońska.

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!