Ptasia Grypa
W nawiązaniu do pisma Wojewody Mazowieckiego nr BW-II.0340.10.2022 z dnia 28.12.2022 r. informuję, że na terenie województwa mazowieckiego ponownie stwierdzono przypadki wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).
W związku z powyższym apeluję do wszystkich hodowców, właścicieli drobiu oraz osób pracujących na fermach o podjęcie działań, które pozwolą ograniczyć szerzenie się choroby. Ponadto proszę o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednich środków higieny oraz zasad bioasekuracji, które pozwolą zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do niezarażonych gospodarstw.
Przypominam, że konieczne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji, które określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Zgodnie z jego zapisami:
- unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa,
- myć ręce po każdorazowym zetknięciu się z ptactwem, zarówno dzikim jak i drobiem utrzymywanym w stadach przydomowych,
- myć dokładnie, z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym,
- przy obsłudze drobiu w gospodarstwie zakładać odzież i obuwie przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu i zmieniać je po wyjściu z kurnika,
- stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób,
- zabezpieczyć paszę przed dostępem do zwierząt dzikich;
Hodowcy nie powinni:
- dotykać, bez odpowiedniego zabezpieczenia, martwego dzikiego ptactwa lub ptaków sprawiających wrażenie chorych;
- karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.
Z poważaniem
Z up. Starosty
Rafał Szelągiewicz
Kierownik Powiatowego Centrum
Zarządzania Kryzysowego

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!