Logo Urzędu Miasta w Płońsku

Święto Niepodległości w Płońsku

Ocena 0/5

Kilkaset osób wzięło udział w tegorocznych obchodach Święta Niepodległości w Płońsku. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele św. Michała Archanioła. Następnie odbył się przemarsz ul. Płocką, przez rynek, ul. Grunwaldzką pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który oficjalnie został odsłonięty przez burmistrza Andrzeja Pietrasika i przewodniczącego Rady Miejskiej Henryka Zienkiewicza.

- Po raz pierwszy spotykamy się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Grunwaldzkiej. To z kilku powodów historyczny moment w życiu naszej lokalnej społeczności – obchody Święta Niepodległości w nowym miejscu, oficjalne odsłonięcie pomnika Marszałka, a także Jubileusz 25-lecia Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk - powiedział w swoim wystąpieniu burmistrz Andrzej Pietrasik.

I dodał:

- Cieszę się jednak, że mimo przeciwności losu, z inicjatywy samorządu miasta Płońska wybudowany został pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego wykonany przez artystę-rzeźbiarza Jarosława Urbańskiego.

Burmistrz nawiązał również do jubileuszu 25-lecia Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk:

- Jednostka Strzelecka jest ważną częścią naszej społeczności. Bierze udział w obchodach świąt państwowych i rocznic historycznych związanych z naszym miastem, a także z miejscowościami ościennymi. Jako organizacja pożytku publicznego realizuje zadania z zakresu kształtowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Promuje lokalną historię. Organizuje pikniki historyczne i inscenizacje – m.in. związane z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na ręce Panów Stanisława Świerczewskiego i Sebastiana Milewskiego składam Wszystkim Strzelcom serdeczne podziękowania za 25-lat udanej współpracy z samorządem Płońska, za profesjonalizm oraz zaangażowanie w życie miasta. Życzę Jednostce kolejnych lat udanej działalności.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na mogile żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

W uroczystościach wzięli udział, m.in. senator Jan Maria Jackowski, burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, starosta powiatu płońskiego Elżbieta Wiśniewska, wójt Gminy Płońsk Aleksander Jarosławski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie Anna Żebrowska, radny sejmiku Województwa Mazowieckiego Artur Czapliński, przedstawiciele samorządów, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych, szkół, urzędów, partii politycznych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

Uroczystość pod pomnikiem odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym przygotowanym przez Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra "Con Grazia" pod batutą Leszka Kalkowskiego.

Galeria zdjęć

Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku  Święto Niepodległości w Płońsku
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności