Za nami drugi dzień Festiwalu
Za nami kolejny dzień tegorocznego 9. Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona.
W sobotę, 18 października w sali widowiskowo-kinowej Miejskiego Centrum Kultury odbył się otwarty wykład dla słuchaczy Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Icek – chłopiec z warszawskiego getta”, który poprowadzili dr Jacek Rewerski oraz Christoph Mahieu. Spotkanie wprowadziło uczestników w trudną, ale niezwykle ważną tematykę historii żydowskiego dziecka w czasie II wojny światowej.
Po wykładzie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Icek – chłopiec z warszawskiego getta”, prezentującej poruszające fotografie, dokumenty i wspomnienia związane z losami warszawskich Żydów.
Delegacja z partnerskiego regionu Ramat HaNegev w Izraelu, przebywajaca od wczoraj w Płońsku, odwiedziła ważne miejsca pamięci w Płońsku m.in. drzewko Shmuela Rifmana, rynek, skwer im. Ben Guriona oraz mural poświęcony historii miasta. Następnie goście zwiedzili Muzeum Ziemi Płońskiej i Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta, poznając bogate dziedzictwo kulturowe Płońska i jego żydowskich korzeni.
Wieczorem, o godz. 18.00, publiczność wypełniła salę widowiskowo-kinową, by uczestniczyć w inauguracji festiwalu. Koncert „Ostatnia Niedziela – najpiękniejsze tanga i piosenki przedwojenne” w wykonaniu Ola Bugaj Band przeniósł wszystkich w klimat dawnej Warszawy – pełnej elegancji, nostalgii i emocji.

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!