83. rocznica Zbrodni Katyńskiej i 13. rocznica Katastrofy Smoleńskiej
W środę 12 kwietnia w Płońsku upamiętniono 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 13. – Katastrofy Smoleńskiej.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji ofiar zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. oraz 96-osobowej delegacji na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, która zginęła 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do Płońskiego Lasku Katyńskiego w parku Druha Markiewicza przy ul. Kolejowej.
- Spotykamy się dziś w Płońskim Lasku Katyńskim, aby oddać cześć jeńcom zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Twerze i Starobielsku wiosną 1940 roku. W szczególny sposób składamy hołd ofiarom z regionu Płońska – oficerom Wojska Polskiego, policjantom, lekarzom i nauczycielom. Swoją obecnością w tym miejscu dajemy wyraz prawdzie i sprawiedliwości historycznej, o które walczyły pokolenia Polaków – powiedział w swoim wystąpieniu burmistrz Płońska.
Andrzej Pietrasik zwrócił uwagę na rolę samorządu w przywracaniu pamięci:
- Od początku odrodzonego samorządu przywracamy w Płońsku pamięć o wydarzeniach, które w czasach PRL były przemilczane lub zakłamywane. Dzięki powołanej w 1995 r. Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, poznaliśmy listę zamordowanych w Katyniu mieszkańców Płońska i ziemi płońskiej. Powstał krzyż katyński, tablica upamiętniające ofiary, a także lasek katyński, w którym dęby przypominają nam o ofiarach Katynia oraz katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Pamięć o Katyniu kultywowana jest także w płońskich szkołach. Dziś chcę wyraźnie podkreślić, że samorząd Miasta Płońska przywrócił lokalną pamięć o Katyniu.
Podczas wydarzenia głos zabrali również: w imieniu Starosty Powiatu Płońskiego sekretarz powiatu Anna Czerniawska, a w imieniu posła, ministra Macieja Wąsika radna powiatowa Barbara Wdowiak.
Z okazji uroczystości list do jej uczestników przesłał poseł Marcin Kierwiński.
Apel poległych odczytali uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku.
Delegacja samorządowa zapaliła również znicz pod dębem upamiętniającym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Con Grazia”.

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!