Logo Urzędu Miasta w Płońsku

Apel Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

Ocena 0/5
 
 
 
Apel Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy
Szanowni Państwo,

jako  Ogólnopolski  Program  Zwalczania  Grypy  —  inicjatywa,  której  nadrzędnym  celem  jest ograniczanie konsekwencji   medycznych,   społecznych   i   gospodarczych   związanych   z zachorowaniami   na   grypę, apelujemy   o   zaangażowanie   wszystkich   przedstawicieli zawodów medycznych, mediów branżowych oraz instytucji publicznych w mobilizację polskich pacjentów do szczepień przeciw grypie.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy odnotowano  już  ponad  676  586zachorowań  lub podejrzeń zachorowań na grypę, a 1 806 pacjentów trafiło do szpitali z powodu ciężkiego przebiegu tej choroby. Szczyt zakażeń jeszcze daleko przed nami.

Centrum  e-Zdrowia  wskazuje,  że  od  początku  września  do  końca  pierwszego  tygodnia października  zaraportowano  276  tys.  szczepień,  w  tym  tylko  42  906  szczepień  przeciw grypie w aptekach. To oznacza znaczący spadek liczby osób szczepiących się w Polsce w porównaniu do poprzednich sazonów.

W  tej  sytuacji  najważniejsza  jest  mobilizacja  wszystkich  osób,  organizacji  i  instytucji,  które mogą mieć wpływ na pozytywne decyzje pacjentów o szczepieniu. Groźna jest perspektywa nałożenia    się    szczytów    zachorowań    na    grypę    oraz    COVID-19,    niestety    wysoce prowadopodobna. Polscy pacjenci muszą być przygotowani wobec takiego zagrożenia. W związku z tym prosimy wszystkie środowiska medyczne o przyjęcie aktywnej postawy w promocji oraz wykonywaniu szczepień ochronnych przeciw grypie.

Pacjenci, mogą skorzystać z częściowej lub całkowitej refundacji szczepionki oraz bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w placówkach medycznych oraz aptekach zgłoszonych do Narodowego Funduszu Zdrowia. W procesie zaszczepienia kluczowe są recepty, które mogą być wystawione wyłącznie przez lekarzy. To od nich realnie zależy poziom wyszczepialności pacjentów, dla których szczepienie może być interwencją ratującą zdrowie, a nawet życie.

W zależności od preparatu szczepionkę bezpłatnie mogą uzyskać:

- kobiety w ciąży,

- osoby w wieku powyżej 75 lat.

Z refundacji szczepionki w wysokości 50% mogą skorzystać:

- dzieci w wieku od 6 miesiąca do 18 roku życia,

- osoby w wieku 18 – 65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy,

- osoby w wieku od 65 lat do 75 lat.        

Zobowiązaniem  każdego  z  nas  —  dziennikarzy  zdrowotnych,  urzędników  państwowych,

pracowników instytucji publicznych oraz organizacji społecznych — jest edukacja społeczeństwa na temat konsekwencji wynikających z zakażenia wirusem oraz przeciwdziałanie dezinformacji o niebezpieczeństwach związanych ze  szczepieniem przeciw grypie. Musimy działać na rzecz dobra pacjentów oraz sprawnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Zachęcajmy Polaków do zaszczepienia się oraz informujmy ich o ryzyku związanym z zaniechaniem.

 

Z poważaniem

Prof. dr hab. n. med. Adam Antczak
Prezes Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności