Logo Urzędu Miasta w Płońsku

Czas na pierwsze w tym roku koszenie trawników

Ocena 0/5

Co, jak i gdzie w Płońsku będziemy kosić? Wyjaśnia nasza ogrodniczka miejska Malgorzata Melińska:
Część skosimy, czyli 
- w parkach i na skwerach, na trawnikach przy ulicach miejskich utrzymywanych i pielęgnowanych przez ZDiM w Płońsku.
Części nie będziemy kosić, bo chcemy zapewnić jak najlepsze warunki zwierzętom żyjącym w mieście - pozostawiamy miejsca, których nie kosimy w sezonie wiosenno-letnim. Ponad 15 ha naszych miejskich terenów zielonych jest wyłączonych z pierwszego koszenia. To łąki, które w większości kosimy raz w roku, przy pierwszym koszeniu omijamy także miejsca, w których obecnie kwitną rośliny cebulowe.
Warto dodać, że dzięki nowym rabatom z krzewów i bylin, które zakładamy w miejscach trawników zmniejsza się powierzchnia koszonych terenów i zwiększa powierzchnia różnorodna biologicznie.
Koszenie zieleni przyulicznej jest konieczne ze względu bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Z kolei w miejscach licznie uczęszczanych przez mieszkańców koszenie jest koniecznym zabiegiem sanitarnym – z wysokiej trawy trudniej usunąć śmieci i psią kupę.
Dlaczego ograniczamy koszenie? Jednym z aspektów proekologicznego zarządzania zielenią jest ograniczenie koszenia ze względu na skutki zmian klimatu, kilka lat temu ograniczyliśmy koszenie trawników, na bieżąco monitorujemy przyrost traw i warunki pogodowe. Od tych czynników zależą rodzaj, zakres i częstotliwość podejmowanych prac. Koszenie dostosowujemy także do różnych typów trawników i sposobu ich użytkowania.
Drodzy mieszkańcy, jeśli gdzieś, coś nie będzie skoszone tak musi być dla dobra nas wszystkich i dla dobra Matki Ziemi.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności