Logo Urzędu Miasta w Płońsku

Komunikat Burmistrza Miasta Płońska z dnia 30 kwietnia 2020 r.

Ocena 0/5

Szanowni Państwo,


W całej mojej samorządowej drodze zawodowej nie było takiej sytuacji, z jaką mierzę się obecnie. Ta sytuacja jest bardzo poważna, a Państwo, jako mieszkańcy macie prawo o tym wiedzieć. Oczywiście sytuacja jest dynamiczna i każdy kolejny dzień i każda konferencja prasowa z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przynosi kolejne rozwiązania czy decyzje, niemniej - na dzień dzisiejszy w Płońsku wygląda to tak:

Samorząd Płońska jest największym pracodawcą w mieście. W jednostkach organizacyjnych Gminy Miasta Płońsk, a więc Miejskim Centrum Kultury, Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej, Urzędzie Miejskim, pięciu przedszkolach i czterech szkołach podstawowych, a także w spółkach miejskich – Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, Zarządzie Dróg i Mostów, a także Towarzystwie Budownictwa Społecznego pracuje łącznie ponad 1 300 osób.

Podobnie jak wielu pracodawców w Polsce, również samorządy zmagają się z problemami budżetowymi spowodowanymi przez epidemię koronawirusa. Zgodnie z zaleceniami rządu i w trosce o bezpieczeństwo użytkowników zamknęliśmy MCK i MCSiR, a także Miejską Bibliotekę Publiczną.
Jednostki te nie wypracowują więc części swoich budżetów. W przypadku MCK – 60% budżetu, a MCSiR – 40%.

Aby zachować podstawowe funkcje miasta normalnie działają PGK, PEC, ZDiM, TBS czy ZGM, a przede wszystkim Urząd Miejski w Płońsku, który – m.in. po wprowadzeniu niezbędnych zabezpieczeń w postaci śluzy i wprowadzeniu rotacyjnego trybu pracy urzędników ograniczającego ryzyko paraliżu ratusza spowodowanego ewentualną kwarantanną – realizuje wszystkie zadania wynikające z przepisów prawa i każdą sprawę z jaką zwrócą się interesanci - bez znaczenia czy przychodzą osobiście, dzwonią, czy wysyłają maile.

W przeciwieństwie do prywatnych przedsiębiorców – mimo medialnych zapowiedzi strony rządowej – samorządy nie otrzymały do tej pory żadnej pomocy. Rząd nie przewidział dla samorządów żadnej „tarczy antykryzysowej”. Z tego powodu, jako burmistrz Płońska, musiałem podjąć radykalne, ale w pełni przemyślane i odpowiedzialne decyzje ograniczające wydatki.

Od 1 maja pracownicy MCK, MCSiR i Miejskiej Biblioteki Publicznej, a więc tych jednostek, które nie działają, będą otrzymywać wynagrodzenie postojowe w postaci wynagrodzenia zasadniczego – czyli bez dodatków i premii. To rozwiązanie solidarne. Dotyczy wszystkich pracowników, w tym kierowników i dyrektorów. Wyjątkiem są osoby w wieku emerytalnym, które zobowiązały się przejść na emeryturę w tym roku.

W MCK zatrudnionych jest 38 osób. 36 z nich będzie otrzymywało wynagrodzenie postojowe. 2 osoby korzystają z zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dziećmi do lat 8.

W MCSiR na 36 pracowników wynagrodzeniem postojowym objętych zostanie 15 osób, 7 jest w wieku emerytalnym. Część pracowników nie zostanie objętych postojowym, ponieważ będą obsługiwać boiska „Orlik”, z których według decyzji rządowych, będzie można korzystać.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej na 11 pracowników 10 zostanie objętych wynagrodzeniem postojowym, 1 osoba korzysta z zasiłku opiekuńczego.

Wynagrodzenie postojowe od 1 maja będą otrzymywali też pracownicy niepedagogiczni przedszkoli i szkół (pracownicy biurowi, administracyjni, osoby pracujące w kuchni i sprzątające), dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Płońsk. Łącznie 96 osób.

Urząd Miejski nie może zostać zamknięty. Ratusz pracuje w pełnym zakresie mimo tego, że od początku epidemii 19 osób skorzystało z zasiłku opiekuńczego dla dzieci do 8. roku życia i pozostawało lub nadal pozostaje w domu.

Z tego powodu wprowadziliśmy rotacyjny tryb pracy. Pozwoli on zachować płynność pracy, gdyby część załogi musiała zostać poddana kwarantannie.

Nie rezygnujemy z inwestycji w infrastrukturę miejską. Główne inwestycje miejskie realizowane są z prawie 90 proc. dofinansowaniem zewnętrznym – unijnym i rządowym. Brak ich realizacji zgodnie z przyjętym i zatwierdzonym harmonogramem rzeczowo-finansowym oznaczałby utratę dofinansowania, czyli ponad 60 mln zł oraz dodatkowe koszty dla miasta w postaci kar nałożonych przez wykonawców.

Ponadto rezygnacja z inwestycji powodowałaby zastój w firmach – lokalnych, które realizują inwestycje, a w konsekwencji zwolnienia pracowników. Chodzi tu o firmy nie tylko wykonujące roboty budowlane, ale również produkujące materiały, towary, narzędzia i dostarczające usługi.

Przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa od najbliższego wtorku 5 maja otwarte zostanie małe targowisko między ulicą Pułtuską i Targową. Codziennie, jak do tej pory, działać będzie targowisko Manhattan.

Sytuacja dotycząca obostrzeń związanych z epidemią jest dynamiczna. Będziemy podejmować decyzje zgodnie z zaleceniami rządu, a ja będę informował Państwa na bieżąco i podejmował decyzje w granicach prawa i dla dobra mieszkańców.

Burmistrz Miasta Płońska
- Andrzej Pietrasik -

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności