Narodowe Czytanie 2022
Wydarzenie cyklicznie organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Sienkiewicza w Płońsku. W tym roku odbyło się w przytulnej sali wielofunkcyjnej w Mck Płońsk. Wśród lektorów nie zabrało uczniów, nauczycieli i dyrektorów z płońskich szkół i przedszkoli, sympatyków literatury, seniorów, radnych, władz samorządowych różnych szczebli.
Wydarzenie otworzyła Bożena Kaliściak – dyrektor biblioteki. Następnie Pani Teresa Kozera, Z-ca Burmistrza Płońska wygłosiła gawędę o roku polskich romantyków. List Prezydenta RP (Kancelaria Prezydenta RP) skierowany do uczestników wydarzenia odczytał Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego pięknego, cyklicznego, płońskiego wydarzenia literackiego.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszego wydarzenia.
Słów kilka o wydarzeniu Narodowe Czytanie:
- organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku,
- od początku akcji odbywa się ono zawsze w pierwszą sobotę września,
- zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza
- później czytano także kolejno: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, zbiór 8 nowel autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego i „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, zasięgiem obejmuje całą Polskę.

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!