W poniedziałek, 29 sierpnia 2022 roku przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Płońsku, Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płońsku, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Sienkiewicza w Płońsku oraz Punktu Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie wzięli udział w pierwszym ze szkoleń zawodowych zaplanowanych w projekcie pn. „Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku”.
W ramach szkolenia pn. „Dostęp dla kultury dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” omówiono szczegółowo kwestie z zakresu:
- Kultury jako wartości osobistej i społecznej i sposobów uczestniczenia w niej.
- Wykluczenia z kultury - barier i wyzwań dostępności.
- Kulturalnych usług społecznych i co pomoc społeczna ma do tego?
- Społecznościowego podejścia do pracy socjalnej i profilaktyki uzależnień w oparciu o uczestnictwo w kulturze.
W poniedziałek, 12 września 2022 roku przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Płońsku, Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Sienkiewicza w Płońsku wzięli udział w drugim ze szkoleń zawodowych, które dotyczyło dostępności działań edukacyjnych w instytucji kultury
W ramach szkolenia omówiono m.in. zapisy ustawy o dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz o dostępności cyfrowej, mini słownik dostępnościowy, rodzaje niepełnosprawności i rozwiązania/narzędzia, szczególne potrzeby - czyli tak naprawdę jakie? Uczestnicy wzięli udział w szeregu ćwiczeń, których efektem było przygotowanie wzorcowego wydarzenia, który uwzględniałoby potrzeby dostępnościowe wszystkich odbiorców.
Kolejnym ze szkoleń w ramach projektu „Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku” było „Zarządzanie i organizacja muzeum”, które odbyło się w piątek, 7 października w Urzędzie Miejskim w Płońsku. Głównymi zagadnieniami poruszanymi w czasie spotkania były uwarunkowania prawne funkcjonowania instytucji kultury w Polsce, etapy tworzenia instytucji oraz zarządzanie muzeum i związane z tym obowiązki.
W szkoleniu poza pracownikami Urzędu Miejskiego w Płońsku udział wzięli przedstawiciele Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku, które będzie odpowiedzialne za zarządzanie powstałym w ramach projektu Muzeum Ziemi Płońskiej.
„Instytucja kultury w środowisku lokalnym” to czwarte ze szkoleń zawodowych skierowanych do przedstawicieli instytucji kultury. W czasie spotkania zorganizowanego w piątek, 28 października omówiono m.in. takie zagadnienia jak:
- Interesariusze instytucji kultury, konsensus interesariuszy, konsekwencje braku konsensusu
- Wartości kultury, teoria wartości kultury Johna Holdena (integralna, instytucjonalna, instrumentalna)
- Teoria wartości kultury jako narzędzie planowania strategicznego w kulturze
- Instytucje kultury jako podmioty wzmacniające lokalny kapitał społeczny
- Koszty transakcyjne
- Czynniki kapitału społecznego
- Kapitał społeczny w programach dotacyjnych MKiDN
Piąte z sześciu szkoleń projektowych odbyło się 16.01.2023 r. w Urzędzie Miejskim w Płońsku i dotyczyło tym razem przedsiębiorczości kulturalnej. Głównymi odbiorcami byli przedstawiciele płońskich instytucji kultury, grup artystycznych oraz lokalni artyści. Szkolenie miało na celu wzmocnienie kompetencji związanych z funkcjonowaniem artystów na rynku, z pogodzeniem działalności kulturalnej z udanym biznesem. Założeniem spotkania była pomoc artystom we wzmocnieniu umiejętności wykorzystywania nowatorskich pomysłów w celu generowania korzyści oraz ułatwienie im funkcjonowania w środowisku rynkowym. Uczestnicy uzyskali wiedzę dotyczącą nowoczesnego zarządzania i przedsiębiorczości w kulturze (m.in. działalność nierejestrowana, sprzedaż okazjonalna, inkubatory przedsiębiorczości, jednoosobowa działalność kulturalna, spółki, stowarzyszenia i fundacje, zarabianie na emeryturze, budowanie marki i promocja działalności w internecie.
Oficjalnie zakończyliśmy cykl szkoleń przewidzianych w projekcie „Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku”. Ostatnie z zaplanowanych szkoleń – „Analiza potrzeb lokalnych i jej wykorzystania w instytucji kultury” - odbyło się 6 lutego 2023 r. i zgromadziło przedstawicieli instytucji kultury oraz Urzędu Miejskiego w Płońsku.
Szkolenie miało na celu pomoc w przygotowaniu diagnozy lokalnej, która pomoże w stworzeniu oferty kulturalnej dostosowanej do potrzeb społeczności i ułatwi pozyskanie nowych odbiorców.
W czasie szkolenia uczestnicy próbowali odpowiedzieć na następujące pytania:
1. Czym jest analiza potrzeb i dlaczego będzie przydatna w praktyce instytucji kultury?
2. Jakie dane są dostępne i w jaki sposób można je wykorzystać do pracy nad analizą?
3. Jak przygotować się do działań diagnostycznych?
4. Dlaczego nie lubimy być badani i co z tym zrobić?
5. Co to jest badanie w działaniu? Jak włączać mieszkańców do działań badawczych?
6. Jak stosować atrakcyjne metody badawcze o charakterze animacyjnym?
7. W jaki sposób wykorzystywać wyniki badań do planowania strategicznego?
Szkolenie miało w większości charakter praktyczny – warsztatowy. Do udziału w badaniu potrzeb lokalnej społeczności udało się również zaprosić mieszkańców Płońska wykorzystując ich obecność w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku.