Crépy-en-Valois – miasto bliźniacze Płońska od 2002 r., znajduje się we francuskim regionie Pikardia, w departamencie Oise, 60 km na północ od Paryża. To średniowieczne miasto, w którym znajduje się wiele zabytków. Jest dużym skupiskiem francuskiej Polonii. Wiele osób w drugim i trzecim pokoleniu mówi po polsku, a w licznych rodzinach polsko-francuskich kultywuje się polskie tradycje. Stąd też powstał pomysł nawiązania współpracy bliźniaczej z Płońskiem.
Zdjęcie: https://de.wikipedia.org/wiki/Cr%C3%A9py-en-Valois
Umowa o współpracy realizowana jest poprzez wymianę młodzieżową, wzajemny udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych itd. Niezwykle ważne dla zacieśnienia wzajemnych więzi pomiędzy miastami bliźniaczymi były cykliczne spotkania dużych grup mieszkańców obu miast tzw. JUMELAGE, organizowane naprzemiennie w Crépy-en-Valois i Płońsku, podczas których mieszkańcy obu miast gościli się wzajemnie w swoich domach i uczestniczyli wspólnie w wydarzeniach kulturalnych. Od 2004 r. r. trwa wymiana młodzieżowa i współpraca pomiędzy najpierw Gimnazjum nr 1, teraz Szkołą Podstawową nr 4 w Płońsku a różnymi grupami młodzieży z Crépy-en-Valois, podczas których młodzież mieszkała w domach swoich rówieśników, uczestniczyła w zajęciach szkolnych, spędzała wspólnie czas, poznając wzajemnie swoje miasta i kraje. Ważnym elementem realizacji umowy bliźniaczej jest współpraca w dziedzinie sportu: m.in. wzajemny udział dzieci w międzynarodowych turniejach piłkarskich organizowanych naprzemiennie w Crépy-en-Valois, Płońsku, Zell Mosel i Antoing, w których od kilku lat uczestniczy każdorazowo ok. 80 młodych piłkarzy. Współpraca sportowa to także udział drużyny oldboyów z Crépy-en-Valois w Międzynarodowych Turniejach Piłki Halowej o Puchar Burmistrza Miasta Płońska dla zawodników powyżej 35-roku życia.
Również Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Płońska współpracowała ze swoimi kolegami z francuskiej orkiestry. Dzieci z Płońska i Crépy-en-Valois wspólnie z rówieśnikami z belgijskiego Antoing i niemieckiego Zell Mosel uczestniczyły w projekcie „Misja – książka”, którego autorski pomysł opracowała Carole Bonnet – belgijska autorka książek dla dzieci. Efektem projektu było wydanie w trzech językach książki, napisanej przez dzieci z czterech miast bliźniaczych, opowiadającej o podróży przyjaciół do Antoing, Crépy-en-Valois, Płońska i Zell Mosel. Przez wiele lat ważnym elementem współpracy był udział przedstawicieli Płońska w targach produktów regionalnych w Crépy-en-Valois, podczas których mogli promować polskie produkty spożywcze. Płońszczanie i mieszkańcy Crépy-en-Valois wielokrotnie uczestniczyli wspólnie w spotkaniach przedstawicieli miast europejskich w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”, które były doskonałą okazją do zaprezentowania różnorodności m.in. językowej, kulturowej, a jednocześnie jednoczyły wszystkich uczestników w dążeniu do nawiązania, utrzymania i rozwijania współpracy partnerskiej w różnych dziedzinach życia społeczno-gospodarczego.