Za nami 7. Festiwal Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona, który w tym roku został zrealizowany w ramach projektu „Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura” działanie 1 „Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym”. Festiwal odbył się w dniach 21-24 października 2023 r., a jego program był niezwykle bogaty i cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców Płońska i okolic.
Festiwal rozpoczął się w sobotę, 21 października otwartym wykładem dla słuchaczy Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pn. Dom Pamięci. Spójrz – Przypomnij. Design wystawy: od koncepcji do realizacji, który poprowadziły Agata Korba i Natalia Romik, współautorki koncepcji Domu Pamięci. O Fundacja Nobiscum oraz koncepcji działalności nowo otwartego Dom Pamięci w Płońsku opowiedzieli: Gabriela Nowak-Dąbrowska – specjalista ds. merytorycznych i Piotr Dąbrowski koordynator Domu Pamięci.
Po południu goście mogli skosztować potraw kuchni żydowskiej, które zostały przygotowane przez Jakuba Steuermarka oraz Patryka Dobrzelaka. Pokaz odbył się pod hasłem „To przecież nasze jedzenie”. A wieczorem czekała na nas oficjalna inauguracja festiwalu połączona z koncertem „Pod dachami Krakowskiego Kazimierza. Najpiękniejsze utwory muzyki żydowskiej” w wykonaniu Katarzyny Jamróz z zespołem oraz degustację potraw kuchni jerozolimskiej.
Drugi dzień festiwalu to przede wszystkim warsztaty ruchowe prowadzone przez Jacka Paszkowskiego, który opowiedział o Metodzie Feldenkraisa i o jej twórcy – Moshe Feldenkraisie oraz dwa seanse filmów: dokumentalny Ukos światła Wojciecha Szumowskiego, opowieść o Dariuszu Popieli, polskim kajakarzu, który w roli aktywisty przywraca pamięć o żydowskich cmentarzach oraz drugi film Rose, ciepły, optymistyczny i łamiący obyczajowe tabu film o tym, że życie zaczyna się przed osiemdziesiątką.
Wprowadzenie do pokazów poprowadzili Michalina Majewska, filmoznawczyni, krytyczka filmowa i twórczyni profilu Kino po żydowsku oraz Ignacy Strączek – Wicedyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.
W poniedziałek, 23 października w sali widowiskowo-kinowej odbył się koncert Bum Bum ORKeSTAR. Zespół wystąpił w składzie: Oliwier Andruszczenko – klarnet, saksofon, wokal, prowadzenie, Mateusz Wachowiak – akordeon , wokal, Bartosz Stępień – sakshorn tenorowy , wokal, Mateusz Sieradzan – tapan , instrumenty perkusyjne , wokal, Piotr Janiec – tuba, Damian Marat – trąbka , wokal, Marek Tyc – realizacja koncertu (akustyk).
Również w poniedziałek po raz 16 . ulicami Płońska przeszedł Marsz Milczenia w hołdzie wywiezionej i pomordowanej przez Niemców płońskiej społeczności żydowskiej Izraela, upamiętniający rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Płońsku.
W uroczystościach, które rozpoczęły się przy Skwerze im. Dawida Ben Guriona w Płońsku wzięli udział: rabin Shai Welfeld z Warszawskiej Gminy Żydowskiej, władze miejskie, powiatowe, przedstawiciele instytucji, nauczyciele oraz młodzież szkolna. Odegrano hymn Izraela oraz hymn Polski, wysłuchano wystąpienia burmistrza miasta. Wspólną modlitwę w intencji pomordowanych Żydów poprowadzili: rabin Shai Welfeld oraz ks. dziekan Janusz Rumiński, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Płońsku.
Fragmenty wspomnień płońszczan, które czytali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Płońsku przypomniały wszystkim uczestnikom o tragedii jaka wydarzyła się w naszym mieście 80 lat temu.
Na zakończenie Festiwalu we wtorek, 24 października odbył się spektakl Teatru Żydowskiego ,,Gołda Tencer zaprasza: Szlagiery żydowskich kabaretów’’ - spotkanie z największymi przebojami przedwojennych warszawskich scen kabaretowych. Spektakl tętniący humorem i liryką żydowską, bogaty był w skecze i piosenki – szlagiery do tekstów Tuwima, Jurandota czy Hemara. Znakomici żonglerze żartu i humoru zabrali nas w wyjątkową podróż do świata, którego już nie ma.
Tegoroczny Festiwal Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona poprzedziło wyjątkowe wydarzenie jakim było otwarcie w piątek, 20 października 2023 roku wystawy ,,Spójrz-Przypomnij” w Domu Pamięci przy ul. Warszawskiej 2 w Płońsku.
Wystawa powstała z myślą o odwiedzających Płońsk turystach chcących zapoznać się z historią miasta i losami jego mieszkańców a przede wszystkim dla dawnych i obecnych mieszkańców Płońska, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych pokoleń. Pamięć o tym co było, przekazywana z pokolenia na pokolenie, kształtuje bowiem wrażliwość historyczną oraz umacnia postawy patriotyczne i poczucie świadomości narodowej. Miejsce to dedykowane jest również rozsianym po całym świecie płońskim Żydom i ich potomkom, odbywającym liczne sentymentalne podróże do kraju przodków.