Komunikat Burmistrza Miasta Płońska do Mieszkańców działania miasta w czasie mrozów
Szanowni Mieszkańcy,
w związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami oraz prognozowanymi dalszymi spadkami temperatury, Miasto Płońsk podejmuje wzmożone działania mające na celu ochronę zdrowia i życia osób najbardziej narażonych na skutki mrozów, w szczególności osób w kryzysie bezdomności, osób samotnych, seniorów oraz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
W tym okresie kluczowe znaczenie ma szybka reakcja i współpraca mieszkańców z miejskimi służbami.
Prosimy o zgłaszanie informacji o osobach przebywających w miejscach niemieszkalnych, opuszczonych budynkach, altanach działkowych, piwnicach czy na klatkach schodowych do odpowiednich instytucji:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku
tel. 23 662 29 90
Straż Miejska w Płońsku
tel. 23 662 26 93
Uwaga
Z uwagi na silne mrozy poczekalnia PKS przy ul. Warszawskiej będzie czynna całodobowo. Obiekt będzie dostępny jako miejsce, w którym można się ogrzać.
MOPS w Płońsku, po ustaleniu dostępności miejsc, kieruje osoby w kryzysie bezdomności do placówek wsparcia, z którymi miasto ma podpisane umowy.
Skierowana osoba nie może być pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, co jest wymogiem placówek pomocowych.
Placówki wsparcia, do których kierowane są osoby potrzebujące:
- Stowarzyszenie MONAR – Markot dla Osób Bezdomnych w Dreglinie
- Stowarzyszenie „Serdeczna Dłoń” – Dom w Pokrzywnicy
- Stowarzyszenie MONAR – Markot w Marwałdzie
- Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Schronisko "Mar-Kot" - placówka z usługami opiekuńczymi - Wirów
- Stowarzyszenie "Antidotum" w Janowie
Jednocześnie przypominamy, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku zapewnia ciepłe posiłki w swojej siedzibie przy ul. Kolbego 9. Posiłki wydawane są od poniedziałku do piątku o godz. 12:00 (w piątki również posiłek na sobotę), w liczbie do 70 dziennie. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem AS – Gary Babci Krysi ośrodek dysponuje dodatkowymi 20 posiłkami dla osób najbardziej potrzebujących.
Straż Miejska oraz pracownicy MOPS prowadzą regularne kontrole i monitoring miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne, oferując pomoc i informując o dostępnych formach wsparcia.
W styczniu bieżącego roku do placówek pomocowych zostało skierowanych 6 osób, co pokazuje, że szybka reakcja może realnie pomóc w sytuacjach zagrożenia życia.
- Apeluję do wszystkich mieszkańców o solidarność, wrażliwość i czujność wobec potrzeb innych. Zwracajmy uwagę na osoby, które mogą potrzebować pomocy - szczególnie w czasie mrozów nawet krótkie przebywanie na zewnątrz może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.
Jeden telefon może uratować życie.
Andrzej Pietrasik
Burmistrz Miasta Płońska


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!