Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Pamiętajmy o tragedii, jaka dotknęła 12 000 Żydów z Płońskiego Getta, którzy zginęli w obozie Auschwitz-Birkenau.
Jak wyglądało życie w płońskim getcie Olga Szymańska z Żydowski Instytut Historyczny / Jewish Historical Institute pisze:
Wrzesień 1940 wyznaczono granice dzielnicy żydowskiej w Płońsku i odseparowano Żydów od reszty ludności. Początkowo getto było otwarte, lecz w maju 1941 roku otoczono je drutem kolczastym.
Obszar getta obejmował ulice Warszawską, Kozią, Krzywą, Płocką i część Wyszogrodzkiej. Na powierzchni około 1 km² mieszkało nawet 12 tys. osób.
Codzienność teren strzegła policja żydowska (około 40 funkcjonariuszy), a każda wizyta Niemców oznaczała brutalne represje – bicie, podpalenia bród, a nawet rozstrzeliwania bez powodu.
Likwidacja getta rozpoczęła się jesienią 1942 roku. Pierwszy transport wyruszył 28 października, a kolejny w nocy z 15 na 16 grudnia. Wszyscy trafili do Auschwitz-Birkenau.
Więcej informacji znajdziecie tutaj:
https://tiny.pl/fpt1z6c5
Fot. Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska im. Mirosławy Krysiak


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!