81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia obchodzimy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zryw ten był pierwszym powstaniem w okupowanej przez Niemców Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.
Czy wiecie, że
We wrześniu 1940 roku wyznaczono granice dzielnicy żydowskiej w Miasto Płońsk i odseparowano Żydów od ludności polskiej. Getto początkowo było otwarte, w maju 1941 roku ogrodzono je drutem kolczastym, mieściło się w obrębie ulic Warszawskiej, Koziej, Krzywej, Płockiej do kościoła oraz części ulicy Wyszogrodzkiej.
Obszar getta zajmował około 1 km² i mieszkało w nim, tuż przed likwidacją, nawet 12 000 Żydów. Likwidację płońskiego getta rozpoczęto na jesieni 1942 roku. Pierwszy transport wyjechał 28 października, drugi w nocy z 15 na 16 grudnia 1942 roku. W obozie Auschwitz-Birkenau zginęło 12 tys. Żydów z płońsk-iego getta.
Fot. Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska - likwidacja getta w Płońsku.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!