86. rocznica wybuchu II wojny światowej
Władze samorządowe i mieszkańcy Miasta Płońsk 1 września upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się w mszą św. w intencji ojczyzny w Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku. Następnie uczestnicy obchodów przeszli ulicami Jaworskiego i Kopernika na cmentarz parafialny.
- Po raz pierwszy w dziejach świata wojna nabrała charakteru totalnego, angażując niemal wszystkich mieszkańców znajdujących się na danym obszarze działań militarnych. Nawet najmniejsze miejscowości naznaczone zostały wojennym piętnem. Płońsk – miasto, w którym znaczną część mieszkańców stanowili Żydzi, stał się świadkiem tragedii Holokaustu. Inne – świadkiem masowych egzekucji, łapanek czy pacyfikacji – mówił podczas swojego wystąpienia Andrzej Pietrasik.
Burmistrz zwrócił uwagę na fakt, że chociaż kampania wrześniowa okazała się militarną porażką, postawa Polski – która pierwsza przeciwstawiła się Hitlerowi – jest przykładem moralnego zwycięstwa.
Szef płońskiego ratusza nawiązał też do obchodzonego wczoraj Dnia Solidarności i Wolności, upamiętniającego podpisanie Porozumień Sierpniowych w 1980 r.:
- Wczoraj w Gdańsku obchodziliśmy Święto Solidarności. 1 września 1939 roku Gdańsk stał się symbolem szczytu totalitaryzmu, z którym przez dekady zmagało się wiele państw. Dzień 31 sierpnia 1980 r. stał się początkiem końca totalitaryzmu, początkiem końca komunizmu i początkiem polskiej drogi do wolności, którą udało się przypieczętować w roku 1989.
Burmistrz mówił o nowych wyzwaniach, przed którymi stoi nasza ojczyzna, ale z którymi należy mierzyć się również lokalnie.
Jeśli chcemy żyć w wolnej Europie i w wolnym świecie, nie możemy pielęgnować w sobie uprzedzeń na tle narodowym. Musimy – również jako samorządy – budować kulturę pokoju i współpracę.
Modlitwę w intencji ofiar drugiej wojny światowej odmówił proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego – ks. Zbigniew Sajewski.
Oprócz delegacji z samorządu miejskiego – na czele z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem i przewodniczącym Rady Miejskiej – Arkadiuszem Barańskim, w uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele samorządu powiatowego – na czele z wicestarostą Jackiem Ryzińskim i przewodniczącym Rady Powiatu Płońskiego Andrzejem Stolpą, wójtowie z terenu powiatu płońskiego – Wójt Gminy Płońsk Aleksander Jarosławski i Wójt Gminy Dzierzążnia Adam Sobiecki, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Artur Czapliński, przedstawiciele posłów, reprezentanci szkół i przedszkoli, służb mundurowych, jednostek miejskich, radni seniorzy, kombatanci, przedstawiciele instytucji i organizacji działających na terenie Płońska, a także przedszkolaki, które towarzyszyły uczestnikom obchodów na trasie przemarszu.
Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Con Grazia” pod batutą Leszka Kalkowskiego.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!