86. Rocznica Zbrodni Katyńskiej oraz 16. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej
Dziś w Płońsku upamiętniono 86. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 16. Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji ofiar zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. oraz 96-osobowej delegacji na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, która zginęła 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do Płońskiego Lasku Katyńskiego w parku Druha Markiewicza przy ul. Kolejowej.
„Historycy zgodnie potwierdzają, że zbrodnia w Katyniu była zbrodnią podwójną. Najpierw zabito ludzi, potem próbowano zabić pamięć o nich. Dlatego dzisiaj – swoją obecnością w „płońskim lasku katyńskim” oddajemy cześć jeńcom zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Twerze i Starobielsku wiosną 1940 roku. Ale robimy też coś równie ważnego: dajemy wyraz prawdzie i sprawiedliwości historycznej.” – powiedział w swoim wystąpieniu Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik.
Podczas wydarzenia głos zabrali również: Wicestarosta Jacek Ryziński, Wójt Gminy Załuski Kamil Koprowski oraz Poseł na Sejm Maria Koźlakiewicz. W uroczystości w imieniu Marszałka Adama Struzika uczestniczył Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Andrzej Różycki.
Apel poległych odczytali uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku. Delegacja samorządowa zapaliła również znicz pod dębem upamiętniającym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Con Grazia”.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!