Dotyczy weekendowej nawałnicy, która przeszła przez całą Polskę
Szanowni mieszkańcy!
Miniona piątkowa noc oraz sobotni wieczór w naszym mieście to silne nawałnice, których następstwem była nie tylko fala wody, ale również fala rozmaitych komentarzy w mediach społecznościowych. Wyjaśniamy – nawet najnowocześniejszy system odwadniania nie byłby w stanie „odebrać wody” z tak silnych opadów i do tego w tak krótkim czasie. Ulewa przesunęła się w tych dniach przez całą Polskę. Miejscami spadło ponad 50 litrów wody na m2 ziemi. Doszło do zalań i podtopień dróg i posesji.
Tak było również w Płońsku, gdzie w ciągu 2 godzin w piątek spadło blisko 35 cm wody, przy czym 25 cm już w ciągu pierwszych 20 minut. Studzienki w naszym mieście, które są w naszym zarządzie, są drożne. Wiele ulic zostało zmodernizowanych w ostatnich latach i w większości są to nowoczesne systemy odwadniania. Co więcej, powstały nowe systemy kanalizacji deszczowej w miejscach, w których ich wcześniej nigdy nie było. Między innymi w całym rynku, ul. Grunwaldzkiej, Zduńskiej, Warszawskiej, Pułtuskiej i części ul. Płockiej.
W mediach społecznościowych pojawiło się wiele krytycznych komentarzy, co do zarządzania przez miasto tą infrastrukturą, dlatego po raz kolejny zwracamy uwagę, że nie wszystkie ulice w granicach Płońska są „miejskie”. Część z nich jest w zarządzie powiatu, a część w zarządzie województwa.
Bardzo prosimy mieszkańców tych ulic, aby w razie jakichkolwiek nieprawidłowości interweniowali bezpośrednio u zarządców tych dróg. Dotyczy to w szczególności dróg powiatowych, tj. ul. Kopernika, Płockiej (od ul. Kolejowej w stronę Płocka), Jaworskiego, Młodzieżowej, Grunwaldzkiej (od ronda przy poczcie w stronę Mławy) oraz dróg wojewódzkich, tj. ul. Wyszogrodzkiej i Targowej. Małe, osiedlowe uliczki są częściowo wpięte do sieci w tych ulicach.
Podczas ostatnich ulew nocnych miasto, niezależnie od tego, czy ulica jest miejska, powiatowa czy wojewódzka, „odwadniali” druhowie wielu jednostek OSP, którzy zostali zadysponowani przez Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku.
Od godz. 22:30 w piątek do godz. 14:00 w niedzielę ze skutkami ulewy w Płońsku nieprzerwanie walczyło 136 strażaków państwowych i ochotniczych straż pożarnych:
Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Płońsku – 2 jednostki
Ochotnicza Straż Pożarna Płońsk – 2 jednostki
Ochotnicza Straż Pożarna Kownaty – 2 jednostki
OSP KSRG Siedlin – 2 jednostki
OSP KSRG Radzymin – 2 jednostki
OSP KSRG Dzierzążnia
OSP Wola Folwark
Bardzo im za to dziękujemy
Fot. materiały OSP Płońsk


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!