Dożynki w Solecznikach
Delegacja z Płońska na czele z Burmistrzem Miasta Andrzejem Pietrasikiem uczestniczyła w dożynkach w Solecznikach – jednym z największych skupisk Polaków na Litwie.
Dożynki w Solecznikach to już tradycja. Odbywają się od 22 lat. Tradycyjne przyciągnęły nie tylko tłumy mieszkańców rejonu, lecz także gości, liczne delegacje i zaprzyjaźnione samorządy z Polski – w tym Płońsk, który jest partnerem Solecznik od 2002 r.
Wśród gości tegorocznych dożynek znaleźli się – obok mera rejonu solecznickiego – Zdzisława Palewicza – europoseł Waldemar Tomaszewski, poseł na Sejm RP Jarosław Narkiewicz, senator Bogdan Borusewicz, minister sprawiedliwości Rita Tamašunienė, chargé d’affaires Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie Grzegorz Marek Poznański oraz Konsul Generalny Dariusz Wiśniewski.
Dożynki rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej. Po nabożeństwie tuż obok sceny rozpoczęła się „droga ziarna”, którą przygotowały młodzież i dzieci z zespołów artystycznych „Solczanie”, „Solczanka”, „Turgielanka”, „Gromada” i „Znad Mereczanki. Po oficjalnym otwarciu Dożynek przez mera rejonu solecznickiego Zdzisława Palewicza proboszcz Stanisław Maciukiewicz poświęcił dożynkowe wieńce. Rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejsze stoisko i wieniec.
Na zakończenie dożynek na scenie wystąpili: Perfect i Łukasz Drapała, zespół Joy i Justinas Jarutis.
W czasie pobytu na Litwie burmistrz Płońska wziął udział w oficjalnym spotkaniu delegacji z merem rejonu solecznickiego Zdzisławem Palewiczem. Przedstawiciele płońskiego samorządu odwiedzili też Wilno, m.in. Ostrą Bramę i Cmentarz na Rossie.
- Nasza umowa partnerska jest żywa. Zawsze z wielką radością przyjeżdżam na dożynki do Solecznik. To doskonała okazja do uczestniczenia w polskiej tradycji. Znajdujemy tu naprawdę bardzo dużo śladów polskości – powiedział podczas rozmowy z TVP Wilno burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!