Dziś w Płońsku uczczono 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej
- 81 lat temu rozpoczął się koszmar, którego dziś nie sposób nam sobie wyobrazić. Pierwszy raz naród polski i obywatele Rzeczypospolitej różnych narodowości musieli zmierzyć się nie tylko z inwazją militarną, ale także ideologiczną. Adolf Hitler wydał przecież jasny rozkaz „fizycznego zniszczenia wroga”, każąc zabijać bezbronnych mężczyzn, kobiety, dzieci i starców. Gehennę dopełniła agresja i okupacja Związku Radzieckiego rozpoczęta 17 września 1939 r. - mówiła dziś przed grobami żołnierzy z 1939 r. Teresa Kozera.
Zastępca burmistrza dodała:
- W ciągu pięciu kolejnych lat zginął co piąty obywatel Polski. Zamordowano około 90 proc. polskich Żydów. 21 tys. polskich oficerów, urzędników, policjantów, lekarzy – w 1940 r. w Katyniu. W Powstaniu Warszawskim – w dwa miesiące poległo 150 tys. dzielnych obrońców stolicy. Najwyższą cenę zapłacili również mieszkańcy wsi i miasteczek, w tym Płońska i ziemi płońskiej. Wystarczy wspomnieć poległych w 1939 r., ofiary zbrodni na Piaskach czy Żydów z płońskiego getta.
***
Uroczystości rozpoczęły się mszą święta w kościele św. Maksymiliana Kolbego. Po niej uczestnicy przeszli ulicą Kopernika na cmentarz parafialny. Tam przed grobami poległych żołnierzy złożono kwiaty i zapalono znicze.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!