II Kongres Małych i Średnich Miast w Chełmie
Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik wziął udział w II Kongresie Małych i Średnich Miast w Chełmie, a także w posiedzeniu Zarządu Związku Miast Polskich.
Celem Kongresu, odbywającego się pod patronatem honorowym Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, było podsumowanie dotychczasowych lokalnych i krajowych polityk rozwoju, dedykowanych małym i średnim miastom (efekty wdrażanych polityk, analiza deficytów rozwojowych, wypracowanie wniosków i rekomendacji).
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas kongresu dodatkowe środki na wydatki bieżące dla samorządów.
Premier przyznał, że po zmianach w podatku PIT: obniżeniu go z 18 do 12%, zwiększeniu wysokości pierwszego progu do 120 tysięcy zł i zwiększeniu do 30 tysięcy zł kwoty wolnej od podatku - gminy mają mniejsze wpływy z tego tytułu. Zapowiedział taką przebudowę finansów samorządowych, by samorządy mogły łatwiej finansować wydatki bieżące.
Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że wzmacnianie potencjału Polski lokalnej jest zadaniem zarówno rządu, jak i samorządu terytorialnego. Mają w tym pomagać wielkie programy inwestycyjne - pierwszym zadaniem jest budowa sieci dróg, bo bez dobrego dojazdu nie przyjdą inwestorzy. Premier zapowiedział też kontynuację programów inwestycyjnych, dających szansę rozwoju również mniejszym miejscowościom.
Po zakończeniu kongresu odbyło się posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich. Burmistrzowie i prezydenci dyskutowali m.in. na temat sytuacji finansowej miast i o potrzebie zwiększenia dotacji rządowych dla samorządów - w tym na wydatki bieżące.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!