Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płońsku o zmianie rozporządzenia dotyczącego rzekomego pomoru drobiu
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płońsku informuje o publikacji w dniu 23 lutego 2026r., rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego z dnia 23 lutego 2026 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie powiatu płockiego, płońskiego i żyrardowskiego (Dz. U. Woj. Maz. 2026r., poz. 1825).
Zgodnie z powyższym rozporządzeniem został zniesiony na terenie gminy Dzierzążnia i Naruszewo obszar zagrożony wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu (ND) oraz nakazy i zakazy, które obowiązywały na terenie miejscowości wymienionych w rozporządzeniu w związku z ogłoszonym obszarem.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płońsku, przypomina, w związku z panującą sytuacją epizootyczną w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), o obowiązującym m.in. na terenie całego powiatu
płońskiego:
1) nakazie utrzymywania drobiu w zamknięciu,
2) zakazie utrzymywania kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu.
Powyższe regulacje nie dotyczą utrzymywanych gołębi. Ww. przepisy wynikają z rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego z dnia 21 listopada 2025 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: białobrzeskiego, ciechanowskiego, gostynińskiego, łosickiego, makowskiego, mińskiego, mławskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, radomskiego, siedleckiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, sokołowskiego, węgrowskiego, zwoleńskiego i żuromińskiego oraz miast: Ostrołęka, Płock i Siedlce ( Dz. U. Woj. Maz. 2025r., poz. 9866).


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!