List sekretarza generalnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju do burmistrzów miast członkowskich i wszystkich innych miast na całym świecie
Drodzy Przyjaciele,
świat zmienił się dramatycznie. Nowa choroba Covid-19 zatrzymała nas w realizacji naszych codziennych zadań i rzuciła nam wyzwanie tj.: zapewnienie opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa naszym obywatelom. Nagle wartości zostały przeszacowane, a cele zostały zmienione. Wyzwanie było niespotykane, po raz pierwszy w życiu dla wszystkich pokoleń ludzi na całym świecie. Potencjalnie jest to dopiero początek dramatycznych zmian w naszym społeczeństwie.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Orędowników Pokoju jest organizacją złożoną z miast, czyli ich władz i ludności. Po raz pierwszy w historii międzynarodowość pandemii zmusiła nasze rządy do zamknięcia granic, w wielu krajach nawet granic miejskich, co zmusiło Burmistrzów i Rady Miasta do opracowania nowatorskich sposobów radzenia sobie z pandemią. Byliśmy zmuszeni zorganizować i zabezpieczyć środki ochrony i opiekę dla naszych obywateli. Wszystkie miasta były zaangażowane w podobne problemy i działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się Covid-19.
Na arenie międzynarodowej kraje zostały wezwane do zrobienia tego samego. Granice zostały zamknięte. Podróże zostały anulowane. Świat się zatrzymał. Kwestie społeczne i zdrowotne były zapowiedzią kryzysu gospodarczego, który pojawia się pod postacią utraty pracy i tym samym źródła dochodów dla setek tysięcy ludzi na całym świecie.
W sensie ekologicznym po raz pierwszy planeta oczyściła się, tworząc wirusa, który zmusił nas do zamknięcia lub odstawienia na jakiś czas, naszych największych trucicieli: środków transportu, fabryk, wytwórni, pól naftowych i rafinerii. My, Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Orędowników Pokoju, z radością obserwujemy pozytywne zmiany klimatu i apelujemy do rządów o rozważenie wpływu, jaki wywieramy na środowisko każdego dnia, ponieważ jak widzimy, różnica jest zauważalna.
My, jako organizacja, chcielibyśmy wyrazić naszą solidarność z każdym miastem na Ziemi. Robiąc wszystko, co w naszej mocy, aby chronić naszych mieszkańców. Wszyscy jesteśmy w takiej samej sytuacji, niezależnie od granic państwowych, co po raz kolejny dowodzi znaczenia i wartości władz miejskich i efektywnego zarządzania.
Życzymy Wam wszystkiego najlepszego. Ponadto: niech ludzkość, solidarność, godność i przyzwoitość zwycięży w tych trudnych czasach. Gratulujemy każdemu samorządowi wdrożenia środków mających na celu ochronę naszych wartości, naszych mieszkańców i naszego istnienia.
Tilen Klugler,
Sekretarz Generalny IAPMC,
Burmistrz Slovenj Gradec, Słowenia.
(tłumaczenie Kamil Wyrzykowski)


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!