Marsz Pamięci ulicami Warszawy
22 lipca 2022r., ulicami Warszawy przeszli uczestnicy 11. Marszu Pamięci, który zorganizowano w 80. rocznicę rozpoczęcia niemieckiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego.
W marszu uczestniczył też Andrzej Pietrasik, Burmistrz Płońska. Organizatorem marszu był Zydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.
Przed wyruszeniem marszu przed Murem - Pomnikiem Umschlagplatz modlitwę odmówił naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
Uczestnicy 11. Marszu Pamięci przeszli trasą od Muru - Pomnika Umschlagplatz, m.in. ulicą Stawki i ulicą Andersa, wzdłuż ogrodzenia Ogrodu Krasińskich, na miejsce, gdzie eksponowana jest plenerowa wystawa "Przesiedleni. Czternaście historii z warszawskiego getta". Na zakończenie Marszu Pamięci odbyła się premiera muzycznej instalacji Michała Pepola "Stoimy pod murami getta z opuszczonymi ramionami" i minirecital Sławy Przybylskiej.
Honorowym Patronatem obchody 80. rocznicy Holokaustu Żydów w niemieckiej akcji "Reinhardt" objął prezydent RP Andrzej Duda.
11. Marsz Pamięci został też objęty honorowym patronatem przez prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
__________
Garść faktów:
80 lat temu w okupowanej Warszawie Niemcy rozpoczęli tak zwaną Grossaktion – wielką deportację Żydów do obozu zagłady w Treblince.
Od 22 lipca do 21 września 1942 roku na Umschlagplatz – placu przeładunkowym przy ulicy Stawki, skąd wyruszały transporty do komór gazowych – w przepełnionych pociągach jadących do obozu i w samej Treblince zamordowali blisko 300 tysięcy Żydów. Historycy szacują, że w trakcie operacji "Reinhardt" Niemcy zamordowali ok. 1,7 mln Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa.
W 1988 r. przy ul. Stawki odsłonięto Mur – Pomnik Umschlagplatz, symbol miejsca, z którego niemieccy okupanci wysłali na śmierć warszawskich Żydów.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!