Obchody 105. Rocznicy Bitwy Warszawskiej
"Bitwa Warszawska cofnęła wskazówki bolszewickiego zegara" - napisał brytyjski historyk J. F. C. Fuller. Określana jako cud, osiemnasta najważniejsza bitwa w dziejach świata rozgrywała się nie tylko nad Wisłą, ale także na ziemiach płońskich. Społeczeństwo naszego miasta walczyło na wszystkich jej frontach. Wielu przypłaciło to życiem. By uczcić ich pamięć samorząd Miasto Płońsk co roku, 15 sierpnia organizuje uroczyste obchody kolejnych rocznic Bitwy Warszawskiej.
105. rocznica rozpoczęła się Mszą Świętą w Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku. Następnie zebrani - samorządowcy, przedstawiciele instytucji, służb i organizacji z całego powiatu, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy przemaszerowali na cmentarz parafialny pod mogiłę poległych w 1920 r. Na czele pochodu tradycyjnie szła orkiestra Con Grazia pod batutą Leszka Kalkowskiego.
W imieniu Burmistrza Andrzeja Pietrasika głos zabrała jego Zastępca Teresa Kozera, a także Wicestarosta Jacek Ryziński i Wójt Gminy Płońsk Aleksander Jarosławski. Delegacje złożyły symboliczne, biało-czerwone kwiaty.
W tym szczególnym dniu nie sposób było zapomnieć o Marszałku Józefie Piłsudskim, dlatego na koniec uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik twórcy niepodległego państwa polskiego, by tam oddać mu cześć.
Do organizatorów i uczestników uroczystości pisma skierowali: Posłowie: Maria Koźlakiewicz i Adam Krzemiński, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
Dziękujemy wszystkim Państwu za obecność.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!