Osiem dekad od zbrodni na Piaskach...
- Niemiecka zbrodnia dokonana na płońskich Piaskach – perfidna, niczym nieuzasadniona, zrealizowana w czystym akcie nienawiści – nie umarła nigdy w pamięci mieszkańców naszego miasta – Płońska. Pamięć o niej zachowana została w rodzinnych wspomnieniach w wielu płońskich domach, a także – dzięki dokumentalistkom z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska im. Mirosławy Krysiak – w skrzętnie gromadzonych archiwach tej jednostki - powiedział dziś burmistrz Miasta Płońsk Andrzej Pietrasik
I dodał:
- Cieszę się, że w uroczystościach rocznicowych uczestniczy płońska młodzież. Życzyłbym sobie, aby najmłodsi płońszczanie uświadomili sobie, że pielęgnowanie historii, zaczynając od historii swojej rodziny, miasta, regionu, a wreszcie kraju i świata, ma niebagatelne znaczenie.
Dzisiejsze obchody rozpoczęły się o godzinie 12:00 przed pomnikiem na płońskich Piaskach. Modlitwę w intencji pomordowanych odmówił ks. Tomasz Markowicz - proboszcz parafii św. Ojca Pio w Płońsku.
Tragiczną historię sprzed 80 lat przypomniała Katarzyna Przybylska - kierownik Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska im. Mirosławy Krysiak.
O potrzebie pamięci i przypominania okoliczności niemieckiej zbrodni mówili w swoich przemówieniach posłowie Anna Cicholska i Adam Krzemiński. List do uczestników uroczystości skierowany przez poseł Marię Koźlakiewicz odczytała Kamila Skotak.
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy przed pomnikiem oraz na mogile ofiar znajdującej się na płońskim cmentarzu parafialnym.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!