Płońsk pierwszy na Północnym Mazowszu
W czwartek, 27 marca wręczono klucze do pierwszego bloku, który powstał w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – Północne Mazowsze. Zamieszka w nim 40 rodzin z Płońska.
Zadaniem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej jest budowanie mieszkań dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale są w stanie opłacić czynsz.
"To mechanizm atrakcyjny w dużej mierze, choć nie tylko, dla ludzi młodych, a z perspektywy samorządu – doskonały sposób, by właśnie młodzi ludzie pozostawali w mieście" – mówi burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik.
Miasto Płońsk jako pierwsze na Północnym Mazowszu przystąpiło do budowy bloku w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej i jako pierwsze tę inwestycję zrealizowało. Decyzję o przekazaniu spółce działki o powierzchni 0,36 ha, na której powstał budynek, burmistrz podjął 22 sierpnia 2022 roku. Jej wartość wynosiła blisko 1,5 mln zł.
Nie bez znaczenia w sprawie był również fakt dofinansowania budowy bloku z mieszkaniami na wynajem ze środków zewnętrznych, które Gmina Miasto Płońsk pozyskała z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości ponad 6 mln złotych.
25 maja 2023 roku Miasto Płońsk przekazało spółce SIM dokumentację projektową budynku, a 10 sierpnia podpisana została umowa z wykonawcą konsorcjum firm MJP i Novdom. Prace budowlane zostały zakończone w grudniu 2024 roku, a całkowita wartość inwestycji wyniosła 14 175 203,35 zł.
Osoby ubiegające się o mieszkanie w bloku przy ul. Padlewskiego musiały spełnić kilka warunków. Żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego nie mogła być właścicielem ani współwłaścicielem lokalu mieszkalnego, nie mogła również przekroczyć określonego średniego miesięcznego wynagrodzenia.
W ciągu półtora roku powstał czterokondygnacyjny (w części wyższej – cztery, a w niższej – trzy kondygnacje) budynek, dwuklatkowy z 40 mieszkaniami o powierzchni od 32 do 56 m² wraz z infrastrukturą towarzyszącą, m.in. parkingiem, chodnikiem, terenem zielonym, miejscem na rowery i kontenery na odpady oraz oświetleniem zewnętrznym. Teren wokół bloku został objęty monitoringiem.
Każde mieszkanie zostało wyposażone w następujący sposób: łazienka – podłogi wykończone płytkami ceramicznymi, ściany i sufit – materiałami odpornymi na wilgoć, sufit pokryty został gładzią. W łazienka zainstalowano wanny lub kabiny prysznicowe, umywalkę, WC i baterie ścienne. W kuchniach podłogi oraz ściana nad zlewozmywakiem i kuchenką pokryta została płytkami, sufit oraz ściany – gładzią. Kuchnie wyposażono w zlewozmywak dwukomorowy usytuowany na szafce, baterię ścienną i kuchenkę elektryczną. Podłogi w pokojach wykonano z paneli, ściany i sufity zostały pokryte gładzią. Przedpokoje pokryte zostały płytkami, a ściany i sufit – gładzią.
• Montaż finansowy
1. RFRM (10%) - 1 445 342,82 zł
2. Fundusz Dopłat (35%) – 4 556 870,96 zł
3. Partycypacja – (25%) – 3 121 363,81 zł
4. Kredyt (30%) – 4 000 000 zł
5. Wkład własny – 973 866,86 zł
W czwartkowym wydarzeniu wzięli udział: burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, prezes SIM Północne Mazowsze Roman Niesiobędzki, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Łukasz Bałajewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Konrad Wojnarowski, senator Krzysztof Bieńkowski oraz reprezentująca poseł Annę Cicholską – dyrektor jej biura Monika Golubska, a także przedstawiciele samorządów należących do spółki SIM i wykonawcy budynku.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!