Posiedzenie Zarządu Mazowieckiego Stowarzyszenia Gmin na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
We wtorek 24 maja 2022 r. Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik uczestniczył w posiedzeniu Zarządu Mazowieckiego Stowarzyszenia Gmin na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Płońsk jest jedną z 21 gmin w naszym województwie, która należy do Stowarzyszenia. Jest też jedną z gmin założycielskich.
Stowarzyszenie działa ono prężnie od 2008 roku.
- Od momentu założenia Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z partnerami zewnętrznymi m.in.: Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszeniem "Miasta w Internecie", Fundacji Wspomagania Wsi, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
- Jest organizatorem i współorganizatorem spotkań, wyjazdów studyjnych, konferencji oraz szkoleń. Zrealizowało również kilka projektów z dofinansowaniem unijnym bądź ze środków norweskich.
- Ważne cele Stowarzyszenia to m.in. wspieranie idei rozwoju społeczeństwa informacyjnego i gospodarki wiedzy, a także prowadzenie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturowego i ekonomicznego gmin z wykorzystaniem rozwiązań teleinformatycznych.
- Jednym z tematów majowego spotkania była powszechność dostępności do sieci 5G, która przysparza obecnie gminom wielu wyzwań. Rozmawiano o sposobach realizacji tej społecznej potrzeby. Rozważano rozwiązanie w zakresie dostępności na zasadach powszechnych, jak energia elektryczna, woda czy odbiór nieczystości.
Spotkanie odbyło się w Mszczonowie i jako ciekawostkę burmistrz Mszczonowa, Józef Kurek zaprezentował Deepspot, który jest zlokalizowany na terenie jego gminy.
W 2020 r. National Geographic Magazine Poland pisało o nim, że jest to najgłębszy tego typu obiekt na świecie. Głębokość pozwala na zejście w głąb 45 metrów, co oznaczało wtedy, że Deepspot pobił o 3 metry rekord trzymany dotąd przez włoski basen Y-40 Deep Joy w Montegrotto Terme.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!