Od soboty 9 listopada 2024 r. zapraszamy do odwiedzenia nowej wystawy czasowej w Domu Pamięci w Płońsku zatytułowanej „Byli sąsiadami: Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”.
Wystawa, na którą składają się 23 plansze, została przygotowana przez Żydowskie Muzeum Galicja we współpracy z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Celem wystawy jest odpowiedź na niektóre z nurtujących pytań dotyczących Holokaustu, dlaczego był on możliwy, co powodowało, że niektórzy popierali zbrodnie nazistów lub uporczywie milczeli i wiele innych.
Święto Niepodległości w Miasto Płońsk 2024
Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik i Artur Adamski - Starosta Powiatu Płońskiego zapraszają 11 listopada 2024 r. na obchody 106. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Program uroczystości:
- godz. 10:00 - msza św. w Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku;
- godz. 11:00 przemarsz uczestników uroczystości ul. Płocką, przez rynek miasta, ul. Grunwaldzką do pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego;
- godz. 11:15 - pod pomnikiem marszałka - wystąpienia okolicznościowe;
- godz. 11:30 - złożenie kwiatów;
- godz. 12:00 - zakończenie uroczystości.
Po zakończeniu uroczystości, przedstawiciele samorządów w imieniu mieszkańców, złożą kwiaty na mogiłach żołnierzy poległych w walkach o wolność ojczyzny.
Płońsk przed wojną...
...jak wyglądał, co się wtedy nosiło, gdzie chodziło się na spacery, gdzie jadało pyszne na lody.
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi podczas szczególnego spaceru, na który za zapraszają: Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska im. Mirosławy Krysiak oraz Miejskie Centrum Kultury w Płońsku.
Wystawa pn. „Lata dwudzieste, lata trzydzieste… Spacerem po przedwojennym Płońsku” będzie eksponowana w zrewitalizowanym budynku dawnego dworca PKP Muzeum Ziemi Płońskiej.
Start wystawy 15 listopada (piątek), godz. 18:00.
Wstęp wolny. Zapraszamy.