Marsz Milczenia przeszedł ulicami dawnego getta żydowskiego w Płońsku
- My, mieszkańcy Płońska od 16 lat w ten właśnie sposób czcimy pamięć 12-tysięcznej społeczności żydowskiej Płońska i ziemi płońskiej, która w końcu 1942 roku została wywieziona z lokalnego getta do obozu śmierci. Obecnością w tym miejscu dajemy dowód naszej wspólnej, trwającej kilkaset lat historii dwóch narodów – polskiego i żydowskiego - mówił dziś burmistrz Andrzej Pietrasik.
Burmistrz Płońska odniósł się również do najnowszych wydarzeń:
- Dziś chcemy okazać to w sposób szczególny. 7 października tego roku Hamas dokonał terrorystycznego, barbarzyńskiego, wymierzonego w ludność cywilną ataku na niepodległy Izrael. W tym miejscu, pamiętając o ofiarach Holokaustu, chcemy jednoznacznie potępić ten czyn i wyrazić naszą solidarność z obywatelami Izraela – w sposób szczególny z mieszkańcami naszego partnerskiego regionu Ramat-Negev oraz Kiryat Motzkin. Na znak naszej solidarności, 8 października – w porozumieniu z Ambasadą Izraela i Ambasadorem Jakowem Livne – przed ratuszem wywiesiliśmy flagi Polski i Izraela.
Aby upamiętnić likwidację getta płońskiego jesienią 1942 uczestnicy marszu przeszli z rynku, ulicą Warszawską, Broniewskiego, Słoneczną i Wspólną do skweru Dawida Ben Guriona. Modlitwę ekumeniczna odmówili proboszcz Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Michała Archanioła w Płońsku ks. dziekan Janusz Rumiński oraz rabin Shai Welfeld. Wybór poezji zaprezentowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku. Przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty pod drzewkiem pamięci.
Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Con Grazia" pod batutą Leszka Kalkowskiego.
Zapraszamy do fotorelacji: Marsz Milczenia przeszedł ulicami dawnego getta żydowskiego w Płońsku


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!