Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Płońsku laureatem nagrody TOP Inwestycje Komunalne
24 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach nasz płoński obiekt otrzymał laur jednej z najlepszych gminnym inwestycji w Polsce. Do grona laureatów jury zdecydowało się zakwalifikować jedynie 11 projektów spośród 100 zgłoszonych. W imieniu Burmistrza Miasta Andrzeja Pietrasika nagrodę odebrały: Anna Piekarczyk – Dyrektor Wydziału Współpracy oraz Pozyskiwania Środków Finansowych i Izabela Zabłocka – Kierownik Biura Promocji Urzędu Miejskiego. Warto podkreślić, że także w głosowaniu Internautów planetarium zajęło wysoką lokatę – Płońsk pokonały jedynie duże, wojewódzkie miasta. Planetarium otwarto w lipcu 2024 r. Do tej pory odwiedziło je już grubo ponad 10 000 osób. Droga tej inwestycji zaczęła się już w 2010 roku, kiedy Miasto kupiło teren dworca kolejowego wraz z wieżą ciśnień i podjazdem, a w kolejnych latach rewitalizowało teren, pozyskując środki zewnętrzne – fundusze norweskie, europejskie i z Ministerstwa Kultury. W ciągu kilku miesięcy zeszłego roku odbyło się tam 375 seansów filmowych, 18 nocnych obserwacji różnych obiektów astronomicznych, 7 pokazów plam słonecznych, 2 obserwacje Księżyca, 30 wykładów z astronomii i 25 warsztatów m. in. z obsługi teleskopów. Koordynatorem obiektu jest Adam Derdzikowski. Placówka przynależy do Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!