ZAKUP PREFERENCYJNY WĘGLA KAMIENNEGO DLA GOSPODARSTW DOMOWYCH
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że w związku z procedowaną ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, Gmina Miasto Płońsk podjęła działania mające na celu pomoc mieszkańcom dotyczącą dystrybucji węgla.
Obecnie prowadzimy wstępne rozeznanie dotyczące zapotrzebowania na węgiel wśród mieszkańców miasta Płońsk na sezon grzewczy 2022/2023. Pozwoli to określić skalę potrzeb gospodarstw domowych i odpowiednio zaplanować działania w zakresie zakupu i dystrybucji węgla na terenie naszego miasta.
W związku z powyższym, jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem preferencyjnym węgla kamiennego, prosimy o wstępne zgłoszenie takiego zapotrzebowania osobiście w urzędzie lub mailowo na adres e-mail m.konarzewska@plonsk.pl poprzez wypełnienie załączonego druku – do pobrania poniżej.
WSTĘPNE ZGŁOSZENIE ZAPOTRZEBOWANIA NA WĘGIEL
Wstępne zgłoszenia można składać od dnia 10 listopada 2022 roku.
Mieszkańcy Płońska – użytkownicy źródeł ciepła wykorzystujących węgiel kamienny, 2 listopada podpisana została przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych.
Ustawa przewiduje możliwość zakupu węgla kamiennego przez osoby fizyczne w gospodarstwach domowych.
Wnioski mogą składać osoby spełniające warunki ustawowe tj. które zgłosiły lub wpisały główne źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Pojedyncze gospodarstwo domowe może zakupić 1,5 tony węgla do końca roku 2022 oraz kolejne 1,5 tony węgla do 15 kwietnia 2023 roku.
O zakup nie mogą ubiegać się te gospodarstwa domowe, które kupiły już węgiel na zasadach preferencyjnych (np. poprzez sklep PGE w cenie niższej niż 2000 zł za tonę).
Wnioski można składać w formie pisemnej osobiście w Urzędzie Miasta Płońsk, ul. Płocka 39, 09-100 Płońsk, korespondencyjnie oraz w formie elektronicznej. Należy wówczas pamiętać, że wniosek elektroniczny winien zostać podpisany za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego (przesłanie skanu wniosku mailem nie wypełnia warunków przesłania wniosku drogą elektroniczną).
Ponadto informuję, że Gmina Miasto Płońsk podpisze umowę ze wskazaną spółką skarbu państwa zajmującą się sprzedażą węgla dla gmin, po czym przystąpi do sprowadzania węgla ze wskazanego przez spółkę punktu.
Realizacja Państwa wniosków będzie zależała od dostępności węgla dla gmin. Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością wpływu do Urzędu. Przewidujemy, że płatność za węgiel w kwocie 2000 zł brutto za tonę, będzie odbywała się na rachunek Urzędu Miasta.
Z uwagi na fakt, iż Gmina Miasto Płońsk nie dysponuje infrastrukturą odpowiednią do realizacji zadania, węgiel będzie odbierany przez wnioskodawców na swój koszt ze wskazanego przez gminę składu węglowego.
Z informacji zawartych na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych wynika iż, do dystrybucji przez gminy zostanie przeznaczony węgiel importowany dobrej jakości. Jakość węgla będzie gwarantował certyfikat przekazany Gminom, węgiel będzie pochodził od sprawdzonych dostawców. Gmina nie będzie miała możliwości zweryfikowania jakości przyznanego jej węgla.
Andrzej Pietrasik
Burmistrz Miasta Płońska

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!