Duch sportowy w Płońsku jest niesamowity
18 sierpnia budowę stadionu miejskiego w Płońsku odwiedzili minister sportu i turystyki Jakub Rutnicki oraz wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.
Wizyta rozpoczęła się w Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji. Minister Poseł Jakub Rutnicki i Wojewoda Mazowiecki Mariusz R. Frankowski spotkali się z Burmistrzem Miasta Płońsk Andrzejem Pietrasikiem, pracownikami Urzędu Miejskiego w Płońsku odpowiedzialnymi za inwestycje, przedstawicielami klubów sportowych działających w mieście, w tym z młodymi piłkarzami Płońska Akademia Futbolu Bank BS Płońsk, przedstawicielami firmy Tamex Obiekty Sportowe – głównego wykonawcy budowy stadionu, dyrektorem Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Płońsku, a także z samorządowcami z terenu powiatu płońskiego.
Goście obejrzeli obiekty sportowe MCSiR – halę sportową i miejską pływalnię. Zasadniczym elementem spotkania była wizyta na budowie stadionu:
- Duch sportowy w Płońsku jest naprawdę niesamowity. Będzie to jeden z najlepszych obiektów tego typu w Polsce – stwierdził Minister Sportu i Turystyki Jakub Rutnicki. I dodał:
- Jestem absolutnie pod wrażeniem. Widać, że samorządowcy i pan burmistrz mają sport w sercu. A sport to nie są koszty, to inwestycja w zdrowie naszych dzieciaków i całego społeczeństwa.
Nowoczesny obiekt lekkoatletyczno-piłkarski z tysiącem miejsc na krytej trybunie powstaje w miejscu wysłużonego stadionu sprzed 80 lat. To historyczna inwestycja dla Płońska. Jej koszt wynosi rekordowe 47 mln zł, z czego 42 miliony to dotacja z Polskiego Ładu oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
O skali przedsięwzięcia mówi Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik:
- To jest inwestycja na pokolenia. I z tej perspektywy trzeba patrzeć na koszty. To największa inwestycja sportowa w powojennej historii naszego miasta.
Płońska arena sportowa będzie spełniać wymogi III ligi piłkarskiej i kat. III A w lekkoatletyce. Oprócz pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej powstaną stanowiska do takich dyscyplin, jak: skok wzwyż, pchnięcie kulą, rzut oszczepem czy skok o tyczce, a także 8-torowa bieżnia, korytarz biegowy, budynek socjalno-sportowy i zadaszona trybuna do 1000 miejsc. Pod płytą boiska wykonany został drenaż, który będzie odprowadzał wodę opadową oraz instalacja nawadniania. Rywalizacja sportowa będzie mogła odbywać się również po zmroku. Stadion wyposażony został w oświetlenie o mocy 500 lux.
Kształtów nabiera bieżnia. Jest wykonywana z materiału certyfikowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych. Taka sama nawierzchnia znajduje się na Stadionie Śląskim w Chorzowie oraz Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale.
- Aura w tym roku nie jest najbardziej sprzyjająca, ale liczę na to, że wszystkie zewnętrzne roboty zakończymy z końcem tego roku – bieżnię i trybuny. W tej chwili wykonaliśmy 95 proc. prac zewnętrznych: sieci, kanalizację, elektrykę – zapowiada Robert Burzycki wiceprezes firmy Tamex Obiekty Sportowe S.A., która buduje płoński stadion.
Dzisiejsze spotkanie nie dotyczyło wyłącznie stadionu. Gmina Miasto Płońsk realizuje też projekt pn. „Budowa boiska piłkarskiego przy ul. Kopernika wraz z obiektami rozgrzewkowymi”.
- Musi powstać boisko do treningu dla 15 drużyn piłki nożnej, które trenują w Płońsku. Mamy już wykonawców i część środków, w tym środki własne, jednak bardzo potrzebujemy dofinansowania z ministerstwa – mówił Burmistrz Płońska.
W ramach inwestycji ma również zostać wybudowany obiekt rozgrzewkowy dla lekkoatletów: skocznia do skoku wzwyż, skoku w dal, trójskoku, skoku o tyczce, rzutni do rzutu oszczepem, dyskiem, młotem i pchnięcia kulą. Obiekt ma być oświetlony i ogrodzony, a także posiadać instalację drenażową i kanalizację deszczową.
- Rozmawiamy na temat kolejnych obiektów. Z panem burmistrzem jesteśmy po rozmowie w kwestii nowego programu, który ogłosiliśmy. Program okazał się strzałem w dziesiątkę i wyjściem naprzeciw oczekiwaniom środowiska piłkarskiego, czyli budowy pełnowymiarowych boisk. Idealnym rozwiązaniem byłoby to, żeby w tak pięknym mieście powiatowym był poważny obiekt lekkoatletyczny i żebyśmy dopełnili tę przestrzeń boiskiem pełnowymiarowym. Panie burmistrzu, szacunek za to, co pan robi. Płońsk jest bardzo ważny na mapie sportowej Polski – podsumowywał dzisiejsze spotkanie Jakub Rutnicki.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!