Płońsk-i wehikuł czasu
Dziś trochę historii nt. ul. Pułtuskiej, 19-go Stycznia, Nowomiejskiej ... i co tam jeszcze było w najbliższej okolicy.
Czy wiecie, że?
W 1938 roku w Płońsku odbył się bieg przełajowy na 5 km z udziałem olimpijczyka Janusza Kusocińskiego.
- Trasa biegła od startu na boisku ulicami: Ciechanowską, 3 Maja, Płocką do rynku, a dalej Pułtuską, skręcała gdzieś pomiędzy Poświętnem i Szpondowem, kładką przez Płonkę do szosy Płońsk - Ciechanów z metą na boisku.
- Wygrał Kusociński, drugi był Wirkus - biegacz z Raciąża, a trzeci, co było niespodzianką - Witold Dłużniewski - amator z Płońska.
Na przestrzeni dziejów ulica Pułtuska nazywała się Nowomiejska i 19 Stycznia.
- W latach 40. XIX wieku na ulicy Nowomiejskiej pojawiły się jatki rzeźnicze.
- W dwudziestoleciu międzywojennym przy Pułtuskiej znajdowała się należąca do Żyda M. Borensztejna kaszarnia, gdzie wyrabiano i sprzedawano kasze.
- W 1930 na Pułtuskiej mieściła się Powiatowa Kolektura Loterii Państwowej.
Przed II wojną światową przy ulicy Pułtuskiej handlowano nabiałem i drobiem.
- We wtorki i piątki okoliczni rolnicy przywozili masło własnego wyrobu.
- Były też jatki - hala z dwunastoma stoiskami rzeźniczymi prowadzonymi przez Żydów i Polaków. W jatkach sprzedawano głównie mięso, jajka, a także drób.
"Właścicielem kawałka ziemi położonej przy ul. Pułtuskiej wraz z górą pamiętającą królowa Bonę był pan Kawałowski" - wspomina Jerzy Graczyk. "- Był chory [Kawałkowski] na schizofrenię paranoidalną. Bywały jednak okresy, że zdrowie jego ulegało wyraźnej poprawie (...) Został zamordowany przez Niemców wraz z innymi mieszkańcami Płońska chorymi umysłowo i kalekimi.
Na przełomie 1943 i 1944 roku przy Pułtuskiej Niemcy założyli obóz dla jeńców radzieckich. Mieścił się on na terenie dawnego getta, w dużym przedwojennym budynku - jeszcze niewykończonym.
- W styczniu 1945 roku spalony został budynek Sądu Grodzkiego przy ulicy Pułtuskiej.
- W 1956 roku odbywające się we wtorki i piątki targi przeniesione zostały z Rutek na plac przy szosie pułtuskiej.
- W tym samym roku zmieniono nazwę Rynku na plac Czerwony, a Pułtuskiej - na 19 Stycznia.
Obecnie ul. Pułtuska jest remontowana. Od samego rynku do świateł na skrzyżowaniu z nową ul. Żołnierzy Wyklętych. Zostanie wymieniona nawierzchnia, chodniki, a jej ostateczny wygląd będzie nawiązywał do rynku i przyległych do niego ulic.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!